Prírodná a celostná medicína

Pridané: 06.05.2020
|
Peter Štrelinger

Prírodná medicína je disciplína, ktorá systematizuje vedecké poznania, techniky a terapeutické praktiky v skutočnej veľkosti. Poskytuje základnú pomoc, metódy a technológie, založené na jednoduchom a prirodzenom, dnes už aj vedecky podloženom, spoločensky prijateľnom a ekologicky udržateľnom princípe.

 

Prírodná medicína je profesia, ktorá združuje všetky prírodné techniky alebo terapie.

 

Cieľom prírodnej/celostnej medicíny je pomáhať ľuďom prostredníctvom prírodných liečebných metód, techník, stravy, prírodných produktov a výživových doplnkov, bez použitia zariadení a nástrojov.

 

Milióny ľudí vo vyspelých štátoch sveta míňajú každoročne obrovské sumy peňazí na najrôznejšie alternatívne, doplnkové, či holistické terapie. WHO (World Health Organization) Svetová zdravotnícka organizácia je toho názoru, že asi 70 percent svetovej populácie je závislá buď čiastočne alebo úplne na prírodných liečiteľských postupoch, a že 20 až 50 percent obyvateľov vyspelých krajín využíva uvedené postupy veľmi často.

 

Konvenčná či alopatická medicína používa množstvo prevažne chemických látok, ktoré nie sú prírodného pôvodu a ich vedľajšie účinky sú veľmi škodlivé pre zdravie. Preto sa ľudia čoraz častejšie vracajú ku koreňom medicíny, k inak nazývanej alternatívnej medicíne, ktorá je postavená na dvoch základných princípoch: pôvod choroby je psychosomatický a liečba musí byť celostná (holistická).

 

Poznáte ten výrok?: „chodí ako telo bez duše". Teda ak chceme liečiť chorobu, musíme začať hľadať príčinu v myslení. To však neznamená, že ak na človeka spadne tehla a rozbije mu hlavu, tak má nesprávne myslenie. Je iba dôležité, aby sa v akejkoľvek liečebnej terapii nezabudlo na analýzu tela aj ducha. V tomto je klasická medicína dosť neoblomná, pretože sa zameriava prevažne na odstraňovanie následkov (príznakov), ale nehľadá skutočnú príčinu ochorenia.

 

Stromy

 

A možno si kladiete otázku, ako s tým súvisia dedičné choroby, alebo vážne vrodené vady? Tu je potrebné hľadať príčinu v minulých životoch (z pohľadu Etikoterapie v tzv.neukončeniach) a pochopiť, že u každého človeka existuje akýsi životný plán, ktorý si duša definuje ešte predtým, než sa narodí a určuje si všetky prekážky a skúsenosti, ktoré v tomto živote potrebuje získať. Toto je však samostatná téma, ktorej je potrebné sa venovať zvlášť, ale z pohľadu vysvetlenia holistického (celostného) prístupu k liečeniu je potrebné ju spomenúť. V tomto prípade nie je až tak dôležité, či pacient verí v karmu, ale na druhej strane by mal byť informovaný, čo všetko konkrétna technika/metóda alternatívnej terapie obsahuje. Rovnako, ako v klasickej, tak aj v alternatívnej medicíne má pacient právo vedieť, čo sa s ním bude diať a aký postup bude zvolený. To samozrejme neznamená, že mu terapeut najskôr urobí celý niekoľkodňový kurz napr. Chiropraktiky, či Reiki, ale minimálne pacientovi vysvetlí, z čoho daná technika pozostáva.

 

Prírodná medicína je disciplína, ktorá systematizuje vedecké poznania, techniky a terapeutické praktiky v skutočnej veľkosti. Poskytuje základnú pomoc, metódy a technológie, založené na jednoduchom a prirodzenom, dnes už aj vedecky podloženom, spoločensky prijateľnom a ekologicky udržateľnom princípe.

 

Prírodná medicína je profesia, ktorá združuje všetky prírodné techniky alebo terapie.

 

Cieľom prírodnej medicíny je pomáhať ľuďom prostredníctvom prírodných liečebných metód, techník, stravy, prírodných produktov a výživových doplnkov, bez použitia zariadení a nástrojov.

 

„...čo je lepšie, skalpel, alebo dvojtýždňová hladovka...?" No vyskúšajte si byť dva týždne o hlade iba na tekutej strave! Verte, že to vôbec nie je jednoduché, ale aj tak si väčina ľudí radšej „dobrovoľne" vyberie skalpel. A to už vôbec nehovoríme o lekároch, ktorí museli šesť rokov študovať, učili ich ako narábať so skalpelom, musia sa aj naďalej dennodenne vzdelávať vo svojom odbore, čo určite vôbec nie je jednoduché a hlboko sa skláňame pred ich vedomosťami a odvahou, že si vybrali práve takéto povolanie. No akosi sa pozabudlo, že aj Hippokrates na jednej strane síce odsúdil primitívnu liečiteľskú mágiu, ale zároveň jeho publikácie obsahujú autorovo vtedajšie klasické poňatie choroby ako nerovnováhy 4 základných telesných štiav: čiernej žlče, žltej žlče, krvi a lymfy, ako aj jeho dobre známe štúdie venované typológii osobnosti, ktorá je navonok charakterizovaná správaním človeka, no vnútri vyvoláva disharmónie, a tak dáva nezvratné predpoklady pre vznik choroby.

 

Na záver je možné konštatovať, že cieľom prírodnej, alebo ak chcete alternatívnej, či celostnej medicíny je pomôcť človeku na jeho vlastnej ceste k dosiahnutiu harmónie medzi fyzickou, psychickou, sociálnou, spirituálnou, myšlienkovou a citovou sférou, pomocou holistického (celostného) prístupu ku všetkým jeho problémom. Myseľ aj telo človeka považuje za jediné Centrum, ktoré je schopné samoliečby, ak je samozrejme osoba pripravená zúčastniť sa aktívnym spôsobom svojho vlastného zotavenia a Zdravého Života vôbec. Každý problém je v alternatívnej medicíne riešiteľný. Podmienkou k vyriešeniu - uzdraveniu je spolupráca klienta. Terapeut len pomáha chorému na jeho ceste, ale rozhodujúci krok musí urobiť vždy pacient.

 

Naše vlastné telo je Centrom Zdravého Života a my Vám radi pomôžeme pri jeho znovuobjavovaní ...


Späť na zoznam článkov
Zatvoriť

K článku neboli pridané žiadne komentáre vložiť nový komentár