Ako na lymskú boreliózu?

Pridané: 29.04.2020
|
Veronika Ivánová, Kombo.sk

Prechádzka v prírode, okolo jazera či na krásnej lesnej čistinke môže dopadnúť oveľa horšie, ako si možno dokážete predstaviť. Nechceme vás strašiť, to nie. Avšak mierna zima a pravdepodobne aj globálne otepľovanie dalo tento rok do pohybu mnohé parazity. Medzi nimi aj nebezpečné kliešte, ktoré sú síce veľmi malé, no dokážu poriadne skomplikovať život. Medzi najvážnejšie ochorenia spôsobené kliešťom patrí lymská borelióza. Ako sa prejavuje, ako vyzerá liečba a ktoré bylinky vám pomôžu zbaviť sa jej nadobro?

Lymská borelióza patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia prenášané kliešťmi, ale aj krv sajúcim hmyzom, ako sú komáre a niektoré muchy. Je vyvolané baktériami Borrelia burgdorferi. Lymská borelióza nie je smrteľné ochorenie a jeho klinické prejavy nebývajú dramatické, avšak veľakrát má dlhodobý priebeh a dokáže poriadne skomplikovať život. Môže zasiahnuť viacero orgánov a jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že sprvu jej príznaky môžete ľahko prehliadnuť.


Obsah článku:

 

Kliešť spôsobuje lymskú boreliózu

Prechádzka v prírode, okolo jazera či na krásnej lesnej čistinke môže dopadnúť oveľa horšie, ako si možno dokážete predstaviť. Nechceme vás strašiť, to nie. Avšak mierna zima a pravdepodobne aj globálne otepľovanie dalo tento rok do pohybu mnohé parazity. Medzi nimi aj nebezpečné kliešte, ktoré sú síce veľmi malé, no dokážu poriadne skomplikovať život. Medzi najvážnejšie ochorenia spôsobené kliešťom patrí lymská borelióza. Ako sa prejavuje, ako vyzerá liečba a ktoré bylinky vám pomôžu zbaviť sa jej nadobro?


Čo je to borelióza a ako vzniká?

Lymská borelióza patrí medzi najčastejšie infekčné ochorenia prenášané kliešťmi, ale aj krv sajúcim hmyzom, ako sú komáre a niektoré muchy. Je vyvolané baktériami Borrelia burgdorferi. Lymská borelióza nie je smrteľné ochorenie a jeho klinické prejavy nebývajú dramatické, avšak veľakrát má dlhodobý priebeh a dokáže poriadne skomplikovať život. Môže zasiahnuť viacero orgánov a jej nebezpečenstvo spočíva v tom, že sprvu jej príznaky môžete ľahko prehliadnuť.


Keďže ju prenášajú infikované kliešte, najčastejšie sa nakazíme v období od apríla do konca septembra, pretože týmto parazitom sa najlepšie darí v teple a vlhku. Nebezpečná borelióza sa však môže prejaviť až o niekoľko týždňov, ochorenie sa teda môže prejaviť aj dávno po lete. Kliešte na vás striehnu kdekoľvek v prírode, v lese, pri jazere, na lesnej čistinke, ale aj v meste či v parku. Nie je však pravda, že by na vás spadli zo stromu.

 

Aby vás mohol kliešť infikovať, musel by vám podľa prieskumov sať krv aspoň 24 hodín. Preto sa po príchode z prírody odporúča dôsledná prehliadka. Niekedy si samotného kliešťa na tele ani nemusíte všimnúť - ten môže sám úplne odpadnúť. Borelióza sa najprv prejaví ako malá začervenaná vyrážka v mieste vpichu, ktorá postupne prerastie do veľkého červeného fľaku.

 

 

Kliešte na vás striehnu v lesoch, parkoch, na vetvičkách a trávach. Nie je však pravdou, že na vás spadnú zo stromu.

 

Ako spoznáte príznaky lymskej boreliózy?

Ak si na tele objavíte kliešťa, v prvom rade sa ho rýchlo a správne zbavte, ranu potom dôkladne vydezinfikujte. No niekedy sa stane, že kliešťa jednoducho prehliadnete, prípadne ho nachytáte počas bežného dňa, kedy sa špeciálne nekontrolujete, alebo kliešť môže aj sám odpadnúť.

 

Príznaky boreliózy sa líšia v závislosti od toho, kedy bol človek nakazený. Choroba má tri štádiá:

 

Prvé štádium - nepodceňte začervenanie kože

Jediným typickým a nezameniteľným prejavom boreliózy je červená škvrna, ktorá je buď homogénna alebo od stredu bledne, odborne sa nazýva erythema migrans. Objaví sa 3 – 30 dní po prisatí kliešťa v mieste jeho prisatia (prípadne poštípanie od iného hmyzu).

V tomto období je infekcia ešte pomerne ľahko liečiteľná vhodnými antibiotikami. Žiaľ, drvivá väčšina nakazených si tento varovný príznak nevšimne alebo ho neobjaví. Toto štádium môže byť sprevádzané bolesťami svalov, celkovou únavou, bolesťami hlavy či zvýšenou telesnou teplotou. Často si prvé štádium zameníme s chrípkou, či vyčerpaním, čím sa ochorenie stáva nebezpečné a prechádza do druhej fázy.

lymská borelióza

Po 3 až 30 dňoch po prisatí kliešťa sa na koži vytvorí červená škvrna.

 

Druhé štádium - pozor na závraty a tŕpnutie končatín

V druhom štádiu je však borelióza ľahšie rozoznateľná, začína sa prejavovať problémami nervového aparátu. Príznaky môžu pripomínať bežnú virózu. Pacient pociťuje:

  • únavu, bolesti svalov a kĺbov, bolesti hrdla
  • u časti nakazených sa objaví zápal kĺbov, svalov, pálenie a mravenčenie kože,
  • ďalšie škvrny rôzne po tele, tŕpnutie končatín, pocit necitlivosti alebo sťahovavé bolesti po celom tele,
  • typické je aj ochrnutie lícneho nervu,
  • nepravidelný srdcový rytmus, potenie v hornej časti tela, problémami s črevami alebo močovým mechúrom,
  • zápal mozgu alebo mozgových blán.

Nie vždy sa však objavia všetky symptómy naraz, pacienti preto často chorobu podcenia a príznaky pripisujú k iným príčinám. Veľakrát ani nezájdu za lekárom. Pritom pri správnej liečbe je v tomto štádiu ešte možné dostať ochorenie pod kontrolu.Pacient si príznaky lymskej boreliózy môže zameniť s bežnou virózou.

Tretie štádium - organizmus bojuje s chronickým ochorením

Telo sa v tomto štádiu nedokáže brániť bežným nákazám, pričom sa nabaľujú chronické ochorenia. Môžu sa vyskytnúť:

  • zápal kostí a kĺbov,
  • zhoršenie zraku
  • chronický zápal mozgu, ktorý nakoniec vedie k nefunkčnej krátkodobej pamäti
  • poruchy sústredenia a orientáci v priestore

Príznaky môžu byť veľmi podobne príznakom roztrúsenej sklerózy. Choroba má často veľmi nenápadný a pozvoľný priebeh, pretože borélie sa množia veľmi pomaly. Ak tieto príznaky pacient zanedbá, postupne môže borelióza napádať jednotlivé orgány a je nebezpečná najmä pre srdce.

 

Chronické štádium môže pretrvávať aj niekoľko rokov a častokrát je veľmi obtiažne ho vyliečiť antibiotikami. Práve pri opakovanej liečbe antibiotikami sa borélie stávajú rezistentnými, alebo sú liekmi iba dočasne uspaté. Tam je práve potrebné alopatickú liečbu kombinovať s podporou bylinkových kúr, ktoré "schované" borélie nájdu a spoľahlivo zlikvidujú.

Liečba boreliózy

Lymská borelióza je infekčné ochorenie, ktoré sa v prvom rade musí liečiť antibiotikami. Včasné zahájenie liečby do veľkej miery podmieňuje jej účinnosť a rozhoduje tiež o vývoji ochorenia. V počiatočných štá­diách choroby často môže prísť k spontánnemu vyliečeniu, a naopak, pokročilejšie štádiá sa môžu prejavovať bez prítomnosti skorších štádií. Najvyššia účinnosť liečby je v počiatočných štádiách, nezanedbajte preto prevenciu a poriadne sa sledujte. Pri najmenšej pochybnosti radšej navštívte svojho lekára.

 

Na rozdiel od kliešťovej encefalitídy, na lymskú boreliózu zatiaľ neexistuje očkovanie. Okrem spomínaných nutných antibiotík si však pacient môže dopomôcť aj prírodnými preparátmi.

 


Borelióza je infekčné ochorenie, ktoré sa lieči antibiotikami.

Doplnková domáca liečba boreliózy - porazte ju raz a navždy

Ako sme už spomenuli, pri liečbe boreliózy je v prvom rade dôležitá správna liečba správnymi antibiotikami po presne určenú dobu. Avšak mnohým pacientom sa aj po preliečení antibiotikami priťaží, začínajú mať mimoriadne ťažké zdravotné problémy, ktoré už ale vôbec nepripisujú nedávno liečenej borelióze. Slabosť, chronická únava, bolesť svalov a kĺbov, srdcové arytmie...


Človek teda chodí od jedného lekára k druhému a nikto mu nevie pomôcť. Málokomu totiž môže napadnúť, že problémy môžu plynúť buď z neliečenej boreliózy, alebo z celkom nevyliečenej boreliózy. Borélie si totiž vedia okolo seba vytvoriť ochrannú cystu, ktorá odoláva antibiotikovej liečbe takmer mesiac. Ak vám lekár predpíše malú dávku antibiotík, prípadne nesprávny druh, baktérie môžu vo vašom tele prežívať.

 

Bylinkové kúry si poriadia so začínajúcou aj chronickou boreliózou


Riešením môže byť kombinácia medicínskej liečby spolu s domácou, bylinkovou liečbou. Pozor, nespoliehajte sa však iba na prírodné preparáty, je nevyhnutné dodržiavať lekárom predpísanú antibiotickú liečbu. Účinne namiešané bylinky vám však môžu v boji s pretrvávajúcou boreliózou veľmi pomôcť.

 

Jednoduchšie štádiá ochorenia


V jednoduchšom prípade akútnej boreliózy, alebo tiež v rámci rekonvalescencie po prekonanej borelióze liečenej antibiotikami, skúste siahnuť po základnej bylinkovej kúre K24. Vyčistí vám organizmus od borélií. Hlavným pomocníkom pri doliečovaní je tinktúra z púčikov topoľa čierneho. Základná kúra K24 obsahuje okrem neho ešte brezu na vyčistenie organizmu, borievku na regeneráciu pečene a zmes borovice, čiernej ríbezle a vinnej révy na regeneráciu kĺbov.

 

Podľa individuálnych problémov sa potom pridávajú aj ďalšie tinktúry, ktoré liečia konkrétne problémy - ako napríklad pečeň borievkou, či maralím koreňom, kĺby jelšou, borovicou, únavu lieskou a nervové problémy lipou.

 

TIP: Pokiaľ vás stále trápi nedoliečená borelióza, skúste staviť na prírodu. Bylinná tinktúra Pokračovacia K24A očistí vaše telo od borélií v prípade jednoduchších stavov.

 

Kúra K24 borelióza

Bylinná kúra K24 a K24A si poradí s jednoduchšími formami boreliózy.


Ťažšie štádiá a opakovaná chronická borelióza


V prípade ťažších stavov akútnej boreliózy a pri opakovanej chronickej borelióze sa odporúča silnejšia protiparazitálna kúra B1. Tá obsahuje tinktúru z púčikov topoľa čierneho, helmifit, ktorý prečistí črevá a zbaví telo od parazitov, smilax lekársky, ktorí pôsobí protizápalovo. Kúru dopĺňa zmes právenky latnatej, echinacea purpurea a bazy čiernej, ktorá je veľmi účinná pri parazitálnych infekciách, a židovská čeresňa, ktorá je skvelým pomocníkom pri artróze, detoxikácii a všeobecne pri problémoch s kĺbami.

 

Kúra B1 sa užíva samostatne, ale aj pri súčasnej antibiotickej liečbe. Ak užívate súčasne antibiotiká, je dôležité, aby boli predpísané správne v dĺžke trvania liečby minimálne 28 dní.

 

TIP: V prípade silných ťažších stavov alebo pri chronickej opakovanej borelióze sa odporúča medicínsku liečbu doplniť bylinnou protiparazitálnou kúrou B1.

 

Kúra B1 borelioza

Bylinná kúra B1 si poradí s chronickou boreliózou.


Zníženie zápalu vhodnou stravou


Jedným z hlavných symptómov lymskej boreliózy je zápal, a to ako v mieste uhryznutia, tak v celom tele, kde sa šíri infekcia. Preto je dôležité obmedziť ho na minimum. Odporúča sa preto vyradiť protizápalové potraviny a naopak, zaradiť do jedálnička tie vhodné.

 

Vhodné protizápalové potraviny:

Nevhodné potraviny:
obilniny

sacharidy

vhodné tuky - najmä za studena lisované oleje

biela múka

orechy

tuky

strukoviny

nasýtené mastné kyseliny

ryby mliečne produkty
vajíčka

ovocné džúsy a šťavy

bylinky

dochutiny

ovocie, zelenina  

 

Dostatok spánku


Pri lymskej borelióze býva spánok často narušený, čo môže mať vážne následky. Môžete si úplne rozhádzať metabolizmus a denný biorytmus. Naruší sa tak hladina neurotransmiterových hormónov a oslabí sa náš imunitný systém. Ak pociťujete únavu, nebráňte sa spánku, dožičte si poriadny odpočinok, vaše telo sa vtedy lieči.

 

Podpora imunitného systému


Lymská borelióza útočí na náš organizmus, ohrozuje náš imunitný systém, ktorý potrebuje bojovať s bakteriálnou infekciou, nie je však dostatočne silný. Je preto maximálne dôležité starať sa o našu imunitu. Pomôcť vám môžu probiotiká, ktoré sú vhodné pri liečbe boreliózy. A taktiež je veľmi vhodné doplniť vitamíny - účinný je najmä olej Organic Sea Berry oil, ktorý obsahuje unikátny prírodný koncentrát vitamínov A, B1, B2, B6, D, E, F, K, P (rutín).

 

Lymská borelióza vás síce primárne neohrozuje na živote, avšak jej liečba býva dlhá a v prípade úplneho nevyliečenia môže prepuknúť do chronickej choroby. Nepodceňujte preto jej príznaky a navštívte pri najmenšom podozrení lekára. Ak vám bude diagnostikovaná, podporte antibiotickú liečbu vhodnými bylinnými kúrami, ktoré pomohli už mnohým pacientom. Doprajte si oddych, počúvajte svoje telo a starajte sa oň.

 

A ak si nebudete dať vedieť rady alebo vás trápia ďalšie otázky, využite možnosť osobnej či telefonickej konzultácie v našom  psychosomatickom Centre Zdravého Života v Bratislave, kde máme bohaté skúsenosti s liečbou nielen boreliózy.


Späť na zoznam článkov