Depresia často stojí za chronickými bolesťami chrbtice

Pridané: 05.05.2020
|
Peter Štrelinger

Mnohým obetiam depresie sa zdá, že tieto psychické a fyzické pocity nemajú konca a nie je šanca na ich zmiernenie alebo akékoľvek iné dobré správy. Niektorí ľudia sú tak ovplyvnení pocitmi zúfalstva, že neviedia nájsť ani kúsok energie na to, aby vyhľadali odbornú pomoc. Ak im aj niekto takúto pomoc ponúka, častokrát odmietajú, pretože ich pocity sú tak beznádejné, lebo si myslia, že to pre nich nemá zmysel.

 

Takmer každý, kto trpí depresiou, má všadeprítomné pocity smútku. Okrem toho sa depresívni ľudia môžu cítiť bezmocní, beznádejní a podráždení.

Depresívna porucha nie je známka iba nejakej telesnej slabosti alebo stav, ktorý môžeme len tak dať preč. Ľudia s depresívnym ochorením sa nemôžu uspokojiť s tým, že "daj sa dokopy" a bude lepšie.

 

Tu je jeden z mnohým príbehov ľudí, ktorým práve návaly práce a následné depresie spustili degeneratívne ochorenia chrbtice:

 

"Zažívala som extrémnu bolesť v dolnej časti chrbta, v pravej nohe a dolnej časti brucha. Pretože som nemala na to čas, neriešila som to. Deň po dni sa moja bolesť pohybovala na úrovni 9 alebo 10. Po troch mesiacoch som sa prinútila ísť k ortopédovi. Na základe vykonaného MRI vyšetrenia, som mala stlačenie platničiek o 90% na dvoch úsekoch bedrovej oblasti chrbtice. O dva týždne neskôr, som bola na chirurgii a v priebehu nasledujúcich šiestich rokov, som absolvovala niekoľko operácií chrbta a krčnej chrbtice."

 

Jej depresie sa vrátili a teraz 45-ročná pani užíva antidepresíva a lieky proti úzkosti, aby to zvládla. "Každý deň čelím veľkým bolestiam v pravej nohe."

 

To nie je prekvapením, že väčšina ľudí, ktorí trpia nejakou chronickou bolesťou, majú tiež skúsenosti s depresiou, ale vedeli ste, že rovnako aj opak môže byť pravdou? Štúdia University of Alberta z roku 2004 odhalila, že depresia je rizikovým faktorom pre nástup bolestí v oblasti krku a dolnej časti chrbta. Výskumníci sledovali náhodnú vzorku takmer 800 dospelých v oblasti krku a dolnej časti chrbta a zistili, že ľudia, ktorí trpia depresiou majú štyrikrát väčšie riziko výskytu intenzívnej stuhlosti krku a dolnej časti chrbta, než tí, ktorí nie sú v depresii.Bolesť hlavy

 

Pacienti s bolesťou chrbta môžu dostať depresiu kvôli bolesti, ale naopak aj pacienti s depresiou môžu dostať bolesti chrbta.

 

Bohužiaľ, mnohí nemajú šancu rozpoznať príznaky depresie, ale ani nie sú si vedomí, že to treba liečiť.

 

Depresia je jednou z najčastejších a najviac liečených duševných chorôb. Podľa amerického Národného ústavu pre duševné zdravie trpí týmto ochorením viac ako 10 miliónov Američanov (až 340 miliónov ľudí na svete). Jedna zo štyroch žien a jeden z desiatich mužov môže očakávať, že sa v priebehu ich života vyskytne nejaký prejav depresie. Nikto nie je úplne imúnny voči depresii a vyskytuje sa u ľudí všetkých spoločenských vrstiev, vo všetkých krajinách a vo všetkých kultúrach. Osemdesiat až deväťdesiat percent z tých, ktorí trpia depresiou, možno účinne liečiť, a takmer všetci ľudia, ktorí sa liečia, sa toho môžu postupne úplne zbaviť.

 

Výraz "depresia" môže byť však zavádzajúci, pretože je často používaný na opis normálnej emocionálnej reakcie. Takže môže byť veľmi ťažké ju rozpoznať, pretože jej príznaky môžu byť ľahko spôsobené úplne inými vplyvmi. Ľudia majú tendenciu popierať existenciu depresie tým, že hovoria veci ako: "Mám právo byť v depresii! Pozrite sa, ako mi to prešlo." Takýmto postojom nedokáže človek rozpoznať, že prechádza obrovskými ťažkosťami a stresom, skôr ako sa prejaví depresia, a že tí, ktorí trpia depresiou môžu a mali by sa usilovať o jej liečbu.

Príznaky depresie

Takmer každý, kto trpí depresiou, má všadeprítomné pocity smútku. Okrem toho sa depresívni ľudia môžu cítiť bezmocní, beznádejní a podráždení. Takíto ľudia by mali vyhľadať odbornú pomoc, ak majú štyri alebo viac z nasledujúcich príznakov trvale, alebo po väčšinu času, t.j. po dobu dlhšiu ako dva týždne:

  • Zmena chuti do jedla, buď s významnou stratou hmotnosti bez vplyvu diéty alebo naopak priberanie na váhe.
  • Zmena spánkového režimu, ako je nepokojný spánok, neschopnosť spať, skoré ranné vstávanie, alebo spí príliš veľa.
  • Strata záujmu a radosti v aktivitách, ktoré si predtým užíval.
  • Únava, strata energie.
  • Pocit bezcennosti.
  • Trvalé pocity beznádeje.
  • Neopodstatnené pocity viny.
  • Neschopnosť sústrediť sa, alebo myslieť, nerozhodnosť.
  • Opakujúce sa myšlienky na smrť alebo samovraždu, želanie si zomrieť, alebo pokúsiť sa o samovraždu. (Poznámka: Ľudia, ktorí trpia týmito príznakmi, by mali byť okamžite liečení!)
  • Melanchólia (definovaná ako zdrvujúce pocity smútku a žiaľu), sprevádzané prebúdzaním aspoň o dve hodiny skôr, než je obvyklé, cíti sa viac depresívne hlavne v dopoludňajších hodinách a výrazne pomalšie sa pohybuje.
  • Rozptýlené a chybné myslenie - symptóm rozvinutý u niektorých vážne depresívnych osôb. Napríklad ťažko depresívni ľudia majú niekedy presvedčenia, ktoré nie sú založené na skutočnej fyzickej chorobe, pocity viny, alebo pocity chudoby.
  • Telesné príznaky, ako sú bolesti hlavy alebo bolesti brucha.
  • Depresia môže tiež zhoršiť existujúce fyzické príznaky, ako sú bolesti chrbta, bolesti hlavy a bolesti kĺbov.

Mnohým obetiam depresie sa zdá, že tieto psychické a fyzické pocity nemajú konca a nie je šanca na ich zmiernenie alebo akékoľvek iné dobré správy. Niektorí ľudia sú tak ovplyvnení pocitmi zúfalstva, že neviedia nájsť ani kúsok energie na to, aby vyhľadali odbornú pomoc. Ak im aj niekto takúto pomoc ponúka, čatokrát odmietajú, pretože ich pocity sú tak beznádejné, lebo si myslia, že to pre nich nemá zmysel.

 

Zdroj: Healthyplace.com

 

Chronické bolesti chrbtice preto treba riešiť z rôznych pohľadov, t.j. prostredníctvom terapie, ale aj v kombinácii s chiropraktikou.

Bolesť chrbta je vždy signálom, že niečo nie je v poriadku a netreba ju podceňovať. Príčinou bolesti môžu byť totiž posunuté stavce. Toto môže mať za následok bolesti hlavy, častejšie zápaly v oblasti hrtana, priedušiek, môžu spôsobovať astmu, dýchavičnosť, sexuálne poruchy, problémy s otehotnením a problémy s vyprázdňovaním, atď.

 

Rôzne pocity napätia, bolesti, blokády, problémy s prekrvením, narušenie nervov, či chorobné prejavy orgánov často vznikajú kvôli posunom stavcov po celej dĺžke chrbtice. Pád, nehoda s náhodným nenápadným pohybom, potknutie sa, neustále napätie v svaloch, rôzne dĺžky nôh alebo aj neodhalené narušenie panvy môžu viesť okamžite alebo aj o niekoľko rokov neskôr ku ťažkostiam a masívnym bolestiam, či obmedzeniam v pohybovom aparáte.

 

Účinné ošetrenie u 80% všetkých súčasných ochorení a zdravotných obmedzení si vyžaduje (ako doplnok k iným terapiám a spôsobom liečby) chiropraktickú korektúru posunutých stavcov. Tie by potom aj naďalej tlačili na tepny, obmedzovali by fungovanie nervov a tým by narúšali samotnú liečbu.

 

Musíme mať teda na zreteli, že všetko so všetkým súvisí a pozerať sa na ľudské telo ako na celok.

 

Možno sa môžete problémov, ktoré Vás trápia už dlhšiu dobu, zbaviť práve vďaka Jemnej Chiropraktike a poradíme Vám ako nájsť cestu z bludného kruhu bezmocnosti, smútku, strachu, či depresie ...

 

Peter Štrelinger

terapeut a chiropraktik

Bratislava - Ružinov (Trnávka)


Späť na zoznam článkov