Makový olej – účinná pomoc pri liečení Osteoporózy 

Osteoporózu charakterizuje strata kostného tkaniva, ktorá je väčšia ako za normálnych okolností, a zvýšená náchylnosť na zlomeniny. Hustota kostí sa znižuje najme u žien po menopauze - tu zohrávajú významnú úlohy pohlavné hormóny.
Na osteoporózu sú náchylnejší aj ľudia, ktorí trpia na určité ochorenia kĺbov, ako je reumatoidná artritída a na hormonálne poruchy, ako je napríklad hyperfunkcia štítnej žľazy a podobne. Osteoporóza môže vzniknúť aj ako komplikácia spôsobená užívaním kortikosteroidov.


     Ak má lekár podozrenie na osteoporózu, môže potvrdiť diagnózu a zmerať hustotu kostí denzitometriou. Meria sa hustota kostí v miestach najčastejších zlomenín, t.j. oblasti predlaktia, driekové stavce a horný koniec stehennej kosti. Podľa výsledku sa meranie klasifikuje do troch kategórií: norma, osteopénia a osteoporóza.

prechádzka po fyzioterapii

Ľuďom, ktorí majú mierne zníženú hustotu kostí lekár odporučí zmenu spôsobu života - cvičenie, dostatok jedla obsahujúceho vápnik, ale hlavne zbavenie sa zlozvykov ako je fajčenie a pitie alkoholu.
V ťažších prípadoch už lekár predpíše lieky - raloxifén, bifosfonáty alebo aj hormonálnu substitučnú terapiu, ktoré znižujú riziko zlomenín. Tieto však môžu mať nežiaduce vedľajšie účinky.
Z tohoto dôvodu sa odporúča užívanie vápnika v kombinácii s vitamínom D, ktorý podporuje vstrebávanie vápnika, a s Omega - 3 mastnými kyselinami a to najmä v prirodzenom stave - v ovocí a zelenine a v rybách.
Rovnako dôležité je vyhýbať sa zdrojom kadmia v ovzduší a v pôde, ale rovnako aj v niektorých potravinách ( napr. pečeň a obličky).


     Ďalej je odporúčané detoxikovať orgamizmus od prekyslenia a ťažkých kovov, napr. prípravkom Zeolit, ktorý absorbuje voľné radikály, aktivizuje vlastný obranný mechanizmus v boji proti kyslíkovému stresu. Absorbuje toxíny, rádioaktivitu, ťažké kovy a iné škodliviny a šetrným spôsobom ich vyplavuje z tela. Aktivizuje imunitný systém, priaznivo vplýva na štruktúru a stavbu kostí.

starší ľudia

     Veľké množstvo vápnika obsahuje hlavne Makový olej, ktorý má okrem toho upokojujúce účinky na psychiku. Obsahuje pozoruhodné množstvo bielkovín, vláknin, tukov, hlavne kyselinu linolovú, vitamín E, fosfor, železo, zinok, vitamíny B1 a B12, fytosteróny, tokoferol. Je bohatý na železo, horčík a predovšetkým na vápnik, oveľa viac (až 12x) než mlieko či mliečne výrobky.

     Makový olej má podobné vlastnosti ako ľanový olej, je ale menej mastný a bohatý na nenasýtené mastné kyseliny (kyselina linoleová a linolenová). Na rozdiel od ľanového oleja sa teda môže makový olej použiť k masáži buď priamo, alebo v zmesi s iným rastlinným olejom.

 

     Makový olej má vynikajúcu chuť a preto ho odporúčame na prípravu jedál v studenej kuchyni.mak

Makový olej má vysoký obsah vápnika a horčíka, preto sa odporúča konzumovať ho pri liečbe osteoporózy, ale aj pri zlej kvalite vlasov a nechtov. Taktiež upokojuje nervovú sústavu, uvoľňuje svalové kŕče a tlmí bolesti hlavy.

     Rovnako je vhodný aj na suchú a citlivú pokožku. Vyživuje a chráni pokožku, je vhodný na suchú pleť so sklonom k praskaniu alebo na pleť ekzematickú a zápalovú. Zároveň pleť účinne regeneruje a zanecháva ju hebkú a vláčnu. Makový olej dodáva pleti esenciálne mastné kyseliny a podporuje jej hydratáciu. Zároveň pleť účinne regeneruje a zanecháva ju hebkú a vláčnu. Makový olej dodáva pleti esenciálne mastné kyseliny a podporuje jej hydratáciu.


Dávkovanie:


Vnútorne:

Vonkajšie použitie:

Makový olej kúpite aj v našom e-shope, resp. v našej kamennej predajni Centrum Zdravého Života:

http://www.treatment.sk/kategoria/rastlinne-bio-oleje/bio-makovy-olej/

   

Autor: Dana Štrelingerová

 Články 

 Kalendár, fórum

Novinky

 
  • Work life balance koncept

    Work life balance koncept je našou novou komplexnou službou klientom, ktorú by sme mohli nazvať aj Terapiou životnej rovnováhy.

    viac

 

 Partneri 


Centrum Zdravého Života

Propagujte aj svoju stránku
Copyright © 2010-2019 CentrumZdravehoZivota.sk